پروفسور توفیق موسیوند

پروفسور توفیق موسیوند

 1- پروفسور توفیق موسیوند

دکتر توفیق موسیوند از جمله اساتید جراحی دانشگاه پزشکی کانادا می باشد. وی مخترع جهانی نخستین قلب مصنوعی در داخل بدن انسان است. ایشان یکی از بهترین پزشکان ایران محسوب می شوند که در سال ۱۳۱۵ در روستای ورکانه همدان متولد شده اند و تا زمان نوجوانی برای اینکه به خانواده خود کمک کند چوپانی می کرده است. مدارک تحصیلی ایشان در رشته مهندسی کشاورزی از دانشگاه تهران است و فوق لیسانس مکانیک خود را در کانادا گرفته و همچنین دکترای پزشکی و فوق تخصص جراحی قلب را از دانشگاه کانادا اخذ نموده است. وی از جمله کسانی می باشد که اختراعات زیادی را به نام خود کرده است، از جمله این اختراعات قلب مصنوعی در داخل بدن انسان، تنظیم و معالجه قلب، امکان تشخیص پزشکی از راه دور، تنظیم DNA انسان توسط اثر انگشت و همچنین ۱۴ اختراع دیگر می باشد.

وی به دلیل علاقه زیادی که به آموختن و تحصیل داشت توانست بعد از اینکه در دانشگاه تهران درس خود را تمام کرد به دانشگاه آلبرتای کانادا بورسیه شد. در سالهای اولی که در کانادا زندگی می کرد برای او سخت گذشت به این دلیل که او علاوه بر اینکه به یادگیری زبان و درس های خود مشغول بود باید برای گذران امور زندگی خود کار هم میکرد. پروفسور موسیوند پس از این که در رشته های مدیریت و مهندس مکانیک فارغ التحصیل شد با دختری که اهل کانادا بود ازدواج کرد و تا چند سال عنوان مهندسی را برعهده داشت.

پروفسور توفیق موسیوند – نخستین قلب مصنوعی در داخل بدن انسان

پروفسور موسیوند بعد از اینکه قلب مصنوعی را اختراع کرد به شهرت جهانی رسید و بعد از آن ریاست بسیاری از هیئت های علمی و تخصصی را در دانشگاه های معروف کانادا بر عهده گرفت. همچنین بعد از این که قلب مصنوعی را اختراع کرد، سمت استادی خود را ترک نکرده و به عنوان بهترین پزشک دنیا مشغول به فعالیت می باشد. فعالیت های تحقیقاتی که وی بر عهده گرفته است باعث به وجود آمدن هزاران شغل در کانادا شده است و بسیاری از افراد بر روی تحقیقات وی سرمایه گذاری های کلانی انجام می دهند.